افشاگری میدل ایست علیه رژیم صهیونیستی:

جنگ تبلیغاتی اسراییل علیه حماس

“جنگ تبلیغاتی” اسراییل علیه ملت فلسطین که در جریان تهاجم اخیر این رژیم به نوار غزه، بیش از پیش برجسته شد، عنصری اساسی در پازلِ رویه‌های استعمارگونه آن، با هدف تضعیف موقعیت و جایگاه فلسطینی‌ها و مشروعیت‌زدایی از مقاومت فلسطین به شمار می‌رود.

“پایگاه خبری میدل ایست آی” در گزارشی، به افشاگری در مورد رویه های رژیم اسرائیل در ترویج اطلاعات غلط و نادرست در مورد ملت و مقاومت فلسطین(مخصوصا در بحبوحه حمله اخیر اسرائیل به نوار‌غزه) پرداخته و دلیل اصلی این مساله را نیز، تلاش های تل آویو جهت توجیه کردن رفتارهای غیرقانونی و جنایت بارش علیه ملت فلسطین ارزیابی کرده است.

میدل ایست آی در این رابطه می نویسد: «در دو هفته اخیر که اسرائیل حملات گسترده هوایی را علیه نوار‌غزه انجام داد و موجب کشته شدنِ 243 فلسطینی(از جمله 66 کودک) شد، مقام های اسرائیلی به شدت و عمیقا در یک جبهه دیگر(جدای از جبهه نظامی)، علیه ملت فلسطین (با هدفِ تضعیف آن ها) فعال بوده‌اند. این جبهه که در عرصه فضای مجازی تعریف می شود، دربرگیرنده تلاش های مقام های اسرائیلی در به اشتراک گذاشتنِ محتوا و اطلاعات فریبنده و گمراه کننده در مورد ملت فلسطین بوده و عمدتا سعی داشته تا آن ها را به مثابه انسان هایی خشن، فریبکار، و متقلب، معرفی کند و به نوعی، جنایات اسرائیل علیه فلسطینی ها را مشروعیت بخشی کند.

اسرائیل به نحو گسترده ای حملات اخیر خود به غزه را با اقداماتی هماهنگ جهت ترویج اطلاعات غلط و نادرست در مورد این حملات، همراه ساخته است. اسرائیل با ترویجِ عامدانه اطلاعات غلط علیه ملت فلسطین، به دنبال فریب دادن و گمراه کردن افکار عمومی(علیه آن ها) است. این نوع از تلاش‌های اسرائیل را در واقع باید در راستای اقدامات روانی و جنگ تبلیغاتی آن در نظر گرفت که سعی دارد با تکیه بر آن ها، دیدگاه و نظر افکار عمومی را در یک مساله خاص، در جهت اهداف و منافع خود هدایت کند.

ثابت کردنِ این قصد و نیت اسرائیل سخت است اما این مساله را براستی می توان از رویه های مقام های اسرائیلی و دستگاه تبلیغاتی آن ها استنباط کرد. به عنوان مثال، در جریان حمله اخیر اسرائیل به نوار غزه، سخنگوی ارتش اسرائیل “جاناتان کونریکوس” سعی داشت تا با انتشار اخبار کذب، بسیاری از جریان های رسانه ای بین المللی را به مسیری گمراه کننده سوق دهد. در این چهارچوب، “نیویورک تایمز”، “واشنگتن‌پست”، و “وال استریت ژورنال” از جمله روزنامه های غربی بودند که تحت تاثیرِ القائات ارتش اسرائیل، به غلط گزارش دادند که تل آویو آماده انجام حمله زمینی به نوار غزه است.

خیلی زود پس از انتشار این مطلب در روزنامه های مذکور، رسانه های اسرائیلی گفتند که این خبر با این هدف منتشر شده تا نیروهای حماس، آرایش نظامی خود را تغییر دهند و در تیررسِ نظامیان اسرائیلی قرار گیرند. در این رابطه، “کونریکوس” گفت که این مساله، یک “اشتباهِ صادقانه”(و البته یک دروغ عامدانه از سوی اسرائیل) بوده است.

دروغگویی مقام های اسرائیلی که منجر به انتشار یک خبر جعلی شد و بسیاری از رسانه های معتبر جهان نیز آن را پوشش دادند، عملا اعتبار آن ها را در امر اطلاع رسانی به رسانه ها زیر سوال می برد با این حال، علی رغم این رویه فریبکارانه رژیم اسرائیل، هنوز هم رسانه های مطرح غربی نسبت به انتشار موضع‌گیری‌های سخنگویِ فریبکارِ ارتش اسرائیل مبادرت می ورزند و به نوعی این اقدامات او را موجه و مشروع نیز جلوه می دهند.

جنگ تبلیغاتی اسرائیل علیه حماس

بخش مهم دیگری از تلاش های سایبری اسرائیل علیه ملت فلسطین، متمرکز بر تصویرسازی از جنبش “حماس” به عنوان یک گروهِ تروریستی و غیرصادق است. در این چهارچوب، رژیم اسرائیل سعی کرده به انحا مختلف تاکید کند که حماس از مردم غزه به عنوان سپر انسانی استفاده می کند. درست بر اساس همین استدلال است که اسرائیل، جنایات خود علیه غیرنظامیان فلسطینی را توجیه می کند.

سخنگویِ “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل “اوفیر جندلمن” اخیرا در یک پیام توئیتری، ویدئویی را قرار داد و مدعی شد که حماس از مناطق غیرنظامی و مملو از جمعیت، اقدام به شلیک موشک به سمت اسرائیل می کند. این در حالی است که ویدئویِ قرار داده شده در پیام توئیتری وی که توسط ده ها نفرِ دیگر از مخالفان حماس نیز مورد استناد قرار گرفته، اساسا غیرمعتبر یوده است. در واقع، این ویدئو، مربوط به سال 2018 بوده و در کشور دیگری نظیر لیبی یا سوریه فیلمبرداری شده است.

به نحو مشابهی، یک ویدئوی دیگر نیز از از سوی جندلمن در یک پست توئیتری مورد استناد قرار گرفته که در آن نیز اینطور ادعا می شود که حماس از یک منطقه شلوغ در غزه، در حال شلیک راکت به اسرائیل است. این ویدئو با این نریشن(صدا روی تصویر) پخش می شود که: “یکبار دیگر شاهدیم که حماس از سپر غیرنظامیان برای قتل و عام یهودیان استفاده می کند”. این ویدئو تاکید می کند که اسرائیل از بیم آنکه مبادا انسان های عادی آسیب ببینند، به این حملات پاسخی نخواهد داد. این در حالی است که اساسا ویدئوی مذکور نیز مربوط به منطقه جلیل در اسرائیل است و هیچ ارتباطی با حماس ندارد.

دستگاه تبلیغاتی اسرائیل همچنین تلاش کرده تا اینگونه وانمود کند که حماس و مقاومت اسلامی فلسطین، در مورد تلفات غیرنظامیان فلسطینی، اغراق می کنند. دلیل اصلی این رویکرد آن ها نیز این است که به خوبی می دانند کشتار غیرنظامیان فلسطینی توسط ارتش اسرائیل، تا حد زیادی حمایت های بین المللی را به سمت ملت فلسطین جلب می کند و خوی تجاوزگری آن ها( اسرائیل) را بیش از پیش نزد افکار عمومیِ جهانی آشکار می سازد.

در این راستا، به عنوان مثال یک افسر پلیس اسرائیل به نام “ناتالیا فدیو” با حدودا یک میلیون دنبال کننده در فضای مجازی، ویدئویی را در صفحه مجازی خود از یک مراسم تدفین جعلی منتسب به حماس(آنچه مراسم تدفین یکی از قربانیان غیرنظامی حملات اخیر اسرائیل به غزه عنوان شده) منتشر کرده و آن را نمودی از مظلوم نمایی حماس جهت جلب توجه افکار عمومی بین المللی معرفی کرده است. این در حالی است که اساسا ویدئویی که وی به اشتراک گذاشته، یک ویدئویِ طنز اردنی است و هیچ ربطی به حماس ندارد.

دیگر اقدامات و رویه های سایبری اسرائیل علیه ملت فلسطین که با هدف ترویج “اطلاعات نادرست” در مورد آن ها دنبال می شوند نیز به منابع ناشناس و جعلی استناد می کنند و صرفا سعی دارند فلسطینی ها را انسان هایی دروغگو و فریبکار نشان دهند تا از این طریق، اعلام حمایت های بین المللی از مقاومت‌فلسطین را کم رنگ کنند.

اسرائیل و استفاده از “سلاحِ دروغ” علیه ملت فلسطین

چرا اسرائیل اینچنین آزادانه و بدون ترس از هرگونه عواقبی، دست به ترویج اطلاعات غلط علیه ملت فلسطین می زند؟ دلیل اصلی این مساله می تواند این باشد که اساسا تل آویو برای توجیه رفتارهای غیرقانونی و نامشروع خود علیه فلسطینی ها، نیلاز به دستاویزهایی دارد که این مساله(ترویج اطلاعات غلط در مورد فلسطین)، این امکان را به آن ها می دهد.

با توجه به آنچه تاکنون در مورد کارزارِ ترویج اطلاعات غلط و نادرست از سوی اسرائیل در مورد ملت فلسطین گفته شد، باید اذعان کرد که اساسا استفاده از لفظ “ترویج اطلاعات غلط” علیه ملت فلسطین(از سوی اسرائیل)، تا حدی خوشبینانه است. این واژه حقیقتا برای توصیف رفتارهایِ تلخ و نادرست اسرائیل علیه ملت فلسطین، کافی نیست. در این راستا عده ای از تحلیلگران و محققان از لفظ “حکمروایی از طریق دروغ” برای توصیف رویه های اینچنینی اسرائیل بهره می برند.

به طور کلی اینگونه به نظر می رسد که رژیم اسرائیل، سلاح ترویج دروغ علیه ملت فلسطین را به مثابه بخشی اساسی در مشروعیت زدایی از گفتمان مقاومت ملت فلسطین در نظر می گیرد. اسرائیل سعی دارد در مورد ملت فلسطین، روایتی یک جانبه و تحریف شده را ترویج کند.

هدف نهایی تمامی این سیاست ها، چیزی جز توجیه کردنِ اقدامات اسرائیل در پاکسازی قومیتی ملت فلسطین و اجرایی کردن رویه های آپارتاید گونه علیه آن ها، نیست. در واقع، رژیم اسرائیل وقتی با غیرقابل دفاع بودنِ مواضع غیراخلاقی و نادرست خود رو به رو می شود، هیچ ابزاری را به اندازه “دروغ”، برای مقابله با وضعیتِ پیش آمده، مناسب‌تر نمی بیند».

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.