جدیدترین تحولات فلسطین

آغاز آتش‌بس در غزه

مقاومت فلسطین نیز از پایبندی به آتش‌بس اعلام شده که با تلاش‌های میانجیگرانه مصر برقرار شد، خبر داد.

همزمان با آغاز آتش‌بس در غزه از نیمه شب گذشته، سازمان ملل دو طرف درگیر را به پایبندی به آتش‌بس اعلام شده دعوت کرد.

آتش‌بس در غزه از ساعت ۲ بامداد امروز جمعه به وقت محلی در این باریکه آغاز شد.

پنجشنبه شب، رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فسلطین پس از تلاش‌های مصر در ترغیب طرفین به آرامش، توافق کردند که آتش بس برقرار کنند.

در بیانیه مصر درباره آتش بس آمده که درگیری بین دو طرف به طور همزمان متوقف شد.

قرار است گذرگاه “کرم ابوسالم” نیز از امروز جمعه برای تسهیل ورود کامیون‌های سوخت رسانی و کمک‌های بشردوستانه بازگشایی شود.

همچنین قاهره دو هیئت امنیتی را به تل‌آویو و مناطق فلسطینی اعزام خواهد کرد تا از نزدیک پیگیر اجرای این توافق و اقداماتی باشند.

مقاومت فلسطین نیز از پایبندی به آتش‌بس اعلام شده که با تلاش‌های میانجیگرانه مصر برقرار شد، خبر داد.

ابوحمزه، سخنگوی گردان‌های قدس، وابسته به جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد مقاومت به تصمیم آتش بس اعلام شده پایبند است.

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با استقبال از توافق آتش بس میان رژیم صهیونیستی و غزه، از همه طرف‌های مربوطه خواست که پایبند باشند.

آتش‌بس در غزه پس از ۱۱ روز درگیری در این شهر که به شهادت۲۳۲ تن و زخمی شدن ۱۹۰۰ فلسطینی انجامید برقرار شد.

در مقابل در جریان حملات موشکی مقاومت به اراضی اشغالی ۱۲ صهیونیست کشته و ۳۳۶ تن زخمی شدند. همچنین این حملات خسارات هنگفتی را به طرف اسرائیلی وارد کرد.

در پی برقراری آتش بس صد‌ها فلسطینی در شادی پیروزی مقاومت به خیابان‌ها آمده و به شادی پرداختند. فضایی از شادی در سراسر نوار غزه و کرانه باختری موج می‌زد و در مساجد تکبیر‌های عید سر داده شد.

فلسطینی‌ها در مناطق مختلف در بیت لحم و کرانه باختری این پیروزی بر اشغالگر را جشن گرفتند.

ابوعبیده: دشمن صهیونیست را تحقیر کردیم

«ابوعبیده» سخنگوی گردان‌های قسام بامداد امروز در سخنانی همزمان با اعلام آتش‌بس در غزه از سوی مصر سخنگوی گردان‌های قسام بامداد امروز در سخنانی همزمان با اعلام آتش‌بس در غزه از سوی مصر گفت که مقاومت توانست دشمن صهیونیست و ارتش آن را در این جنگ تحقیر کند.

وی افزود: به صراحت اعلام می‌کنیم که دشمن در سراسر فلسطین از حیفا گرفته تا رامون ضربات سختی را دریافت کرده است. مقاومت با آتش‌بس موافقت و حمله موشکی را تا ساعت ۲ بامداد امروز (زمان اجرای آتش بس) متوقف کرده است.

سخنگوی قسام اضافه کرد: اگرچه مقاومت به درخواست مصر درباره آتش بس پاسخ مثبت داد، اما رفتار دشمن را از نزدیک رصد می‌کنیم و متناسب با آن اقدام خواهیم کرد.

ابوعبیده تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در خصوص توقف درگیری‌ها در برابر یک امتحان حقیقی قرار دارد و گزینه حملات موشکی گسترده از دورترین نقطه شمال فلسطین اشغالی تا جنوب آن تا ساعت ۲ بامداد روی میز خواهد بود.

زیاد نخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی از موافقت این جنبش با پیشنهاد مصر درباره آتش بس همزمان خبر داد و گفت، مقاومت تا زمانی به این آتش بس پایبند است که دشمن هم پایبند باشد. مقاومت هر نوع نقض آتش بس را پاسخ خواهد داد.

مشیر المصری از دیگر رهبران حماس گفت، هر گونه اعلام آتش بس از سوی دشمن اعلام شکست، فرار از میدان در مقابله حماسه پیروزی است که مقاومت رقم زد. مقاومت توانست با اتحاد موضع خود و انقلاب مردم به قلعه‌های نفوذ کرده، توهماتش را نقش بر آب و قواعد درگیری جدیدی را اعمال کند.

المصری این اظهارات را پس از آن مطرح کرد که رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از یک منبع سیاسی اعلام کردند، کابینه آتش بس یکجانبه را تصویب خواهد کرد.

پیش از اعلام آتش بس، غزه به شدت بمباران شد

در حالی که برخی منابع اسرائیلی از موافقت رژیم صهیونیستی با توقف درگیری‌ها در غزه و اجرای آتش‌بس تا خبر می‌دهند، ارتش رژیم نوار غزه را به شدت بمباران کرده است.

رژیم صهیونیستی، مناطقی از نوار غزه را به شدت بمباران کرده است. المیادین گزارش داد که جنگنده‌های اسرائیلی شمال غربی نوار غزه را هدف قرار دادند.

به محض این حملات هوایی اسرائیل، گروه‌های مقاومت شهرک «عسقلان» واقع در جنوب فلسطین اشغالی را هدف حملات راکتی خود قرار دادند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.