مقاومت فلسطین و تحمیل قواعد جدید به اسراییل

مقاومت فلسطین در برهه کنونی در برابر اسراییل کاملا آماده است. یکی از رهبران “گردان‌های قسام” در این رابطه می‌گوید: “هر طرحی که اسرائیلی‌ها علیه ملت فلسطین داشته باشند، با طرح متقابل ما رو به رو خواهد شد. در این چهارچوب، گزینه‌های مقاومت برای تحت فشار قرار دادن طرف اسرائیلی، کاملا متنوع هستند”.

پایگاه خبری “میدل ایست مانیتور” در گزارشی، به تنش‌های جاری در اراضی اشغالی و واکنش موشکی و راکتیِ قدرتمندانه و کم سابقه مقاومت اسلامی به رویه‌های خشونت طلبانه رژیم صهیوینستی علیه مسلمانان فلسطینی در “مسجد الاقصی” و محله “شیخ جراح” بیت‌المقدس پرداخته و تاکید کرده که این حملات، با سردرگمی رهبران اسرائیلی مواجه شده و اینطور به نظر می‌رسد که جریان مقاومت اسلامی فلسطین، در حال تعریفِ قواعدی جدید، در مواجهه خود با اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی است.

میدل ایست مانیتور در این رابطه می‌نویسد: «ساعت پنج بعدازظهر روز دوشنبه (۲۰ اردیبهشت ماه)، مقاومت فلسطین در غزه به مقام‌های رژیم اسغالگر قدس یک اولتیماتوم یک ساعته را ارائه کرد و از آن‌ها خواست تا هر‌چه سریع تر: به اقدامات تهاجمی خود علیه مسلمانان در مسجد الاقصی خاتمه دهند؛ روند اخراج مسلمانان از محله فلسطینی نشین “شیخ جراح” در شرق بیت المقدس را متوقف سازند، و هر چه زودتر فلسطینی‌هایی که در جریان درگیری‌های اخیر در بیت المقدس، توسط پلیس رژیم اشغالگر قدس بازداشت شده اند را آزاد کنند (روند بازداشت‌ها با شروع ماه مبارک رمضان از سوی رژیم صهیونیستی آغاز شد).

مقام‌های صهیونیست پس از صدور اولتیماتوم مقاومت اسلامی، کاملا گیج و هراسان شدند. آن‌ها هیچگاه فکر نمی‌کردند که حماس و دیگر گروه‌های مقاومت، به طور مستقیم آن‌ها را که یکی از قوی‌ترین و مجهزترین ارتش‌های منطقه و جهان را دارند، تهدید کنند. با این حال، اولتیماتومِ یک ساعته مقاومت اسلامی به پایان رسید و تنها دو دقیقه پس از خاتمه آن، هفت راکت و موشک فلسطینی به سمت شهرک‌های صهیونیست نشین در قدس اشغالی پرتاب شدند.

این مساله نیز کاملا برای رهبری سیاسی و نظامی رژیم اسرائیل، گیج کننده بود. این نخستین بار است که آن‌ها با یکچنین تهدیدات و هشدار‌های جدی رو به رو می‌شوند. مقام‌های اسرائیلی بلافاصله از شهروندان صهیونیست درخواست کرده اند تا از برگزاری تجمع و تظاهرات به مناسبت سالگرد آغاز اشغالگری اسرائیل در قدس شرقی بپرهیزند با این حال، آن‌ها به دیگر درخواست‌های مقاومت اسلامی هنوز پاسخی نداده اند. پلیس اسرائیل پس از این، به مسجد الاقصی حمله کرد و نمازگزاران فلسطینی در داخل آن را هدف ضرب و شتم قرار داد و به بسیاری از وسایل این مسجد آسیب زد و موجب زخمی و مجروح شدن ده‌ها نفر شد.

در پاسخ به این اقدام صهیونیست‌ها نیز مقاومت فلسطین سیلی از راکت و موشک‌ها را به سمت شهر‌ها و شهرک‌های صهیونیست نشین پرتاب کرد. پس از این، مقاومت فلسطین بار دیگر به رژیم اسرائیل هشدار داد تا هر چه سریع‌تر حملات خود به مسجد الاقصی را متوقف کرده و نیروهایش را عقب بکشد. اسرائیل مجبور شد این خواسته مقاومت را نیز برآورده کند. امری که در نوع خود حاکی از شکل گیری معادلات جدید در مواجهه جبهه مقاومت با رژیم اشغالگرصهیونیستی است.

نوعِ رفتار مقاومت فلسطین با اسرائیل به وضوح موجب شد تا بسیاری از رهبران و تحلیلگران سیاسی، نظامی و امنیتی صهیونیست، ناکارآمدی و غافلگیری خود را در مواجهه با مقاومتِ قابل توجه فلسطینی ها، نشان دهند. بر اساس اخبار منتشره، طرف‌های مصری، اردنی، سعودی و همچنین سازمان ملل متحد، تلاش‌های زیادی جهت برقرار آتش بس انجام داده اند با این حال، مقاومت فلسطین تاکید کرده تا زمانی که اسرائیل اصول مورد نظر جریان مقاومت را نپذیرد، هیچ آتش بسی را مورد قبول قرار نخواهد داد.

در این راستا، نویسنده و تحلیلگر اسرائیلی “گال برگر” می‌گوید: “مقاومت فلسطین به تمامی اهداف خود در مواجهه اخیر با اسرائیل دست یافته است. وی به کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل گفته است: “حماس توانسته موضع خود به عنوان مدافع مسجد الاقصی را بیش از پیش تقویت کند. در این چهارچوب، مقاومت فلسطین به وضوح این پیام را به طرف اسرائیلی رسانده که هر حمله‌ای از جانب اسرائیل علیه بیت المقدس، با واکنش کوبنده مقاومت فلسطین رو به رو خواهد شد و جریان مقاومت در این زمینه می‌تواند هزینه‌های سنگینی را به طرف اسرائیل وارد کند”.

در اسرائیل، بسیاری از رهبران سیاسی و نظامی فکر می‌کنند که حملات اخیر حماس علیه اراضی اشغالی، با همکاری تمامی فلسطینی‌ها در غزه، کرانه باختری، و حتی عرب‌های اسرائیلی انجام شده است و صرفا نباید ریشه آن‌ها را در غزه جستجو کرد. این حملات به زعم رهبران اسرائیل، آسیب‌های جدی را به وجهه تل آویو وارد کرده اند.

“آلکس فیشمن” نویسنده و تحلیلگر روزنامه اسرائیلی “یدیعوت آحارونوت” در گزارشی برای این روزنامه تاکید می‌کند که مقاومت فلسطین با شکستن چهارچوب‌های دفاعی که اسرائیل جهت دفاع از اراضی اشغالی خود تعبیه کرده، عملا قاعده‌ای جدید را در مواجهه خود با تل آویو بنیان نهاده است. وی اعتراف می‌کند که حماس علنا شجاعتِ راهبردی خود را با صدور یک اولتیماتوم یک ساعته به اسرائیل نشان داد. در شرایط فعلی، مقاومت غزه، کلیه فلسطینی‌ها را در اقصی نقاط فلسطین، علیه اسرائیل متحد می‌سازد. فیشمن خواستار برخورد جدی اسرائیل با غزه می‌شود، زیرا در غیر این صورت، این حماس و گروه‌های مقاومت خواهند بود که به هر قیمتی می‌توانند قواعد خود را بر اسرائیل تحمیل کنند.

شکی نیست که رژیم اسرائیل نیز به این مسائل فکر می‌کند، اما مشکل آن اینجاست که در شرایط کنونی از ابزار‌های کافی جهت آنچه سرکوب حماس خوانده می‌شود، برخوردار نیست. اسرائیل نمی‌تواند در شرایط کنونی حمله‌ای گسترده و سریع را علیه مقاومت فلسطین انجام دهد و از تبعات ویرانگر آن نیز در امان بماند. در این راستا، “ابو عبیده” سخنگوی شاخه نظامی حماس در موضع گیری گفته است: ما آماده نبرد گسترده با اسرائیل هستیم و از تجهیزات و طرح‌های کافی جهت مدیریت یک جنگِ فرسایشی نیز برخوردار هستیم.

در کمتر از ۲۴ ساعت، مقاومت فلسطین حدودا ۳۰۰ موشک و راکت را به سمت اسرائیل شلیک کرد. موشک‌هایی که حامل تهدیداتی جدی علیه اسرائیل بوده اند. نویسنده و تحلیلگر اسرائیلی “یوسی یهوشوآ” این مساله را یک پیروزی بزرگ برای حماس توصیف کرده و معتقد است اکنون رهبری اسرائیل نمی‌داند چه کند. امری که در نوع خود با خوشحالی فلسطینی‌ها در بیت المقدس، کرانه باختری و همچنین اسرائیل همراه بوده است.

بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که اسرائیل مجبور خواهد شد تا اصولِ آتش بس مد نظر حماس و مقاومت اسلامی را خیلی زود بپذیرد. این مساله چندین دلیل دارد: “ اسرائیل آگاهی چندانی نسبت به توانمندی‌های نظامی مقاومت ندارد. از جمله این توانمندی‌ها می‌توان به موشک‌های برد بلندِ مقاومت با قابلیت حمله ۸۰ کیلوگرم کلاهک انفجاری اشاره کرد. از سویی بحران اقتصادی که اسرائیل از زمان شروع بحران شیوع ویروس کرونا با آن رو به رو بوده نیز موضع تل آویو را تا حد زیادی تضعیف کرده است. جدای از همه این ها، حماس در برهه کنونی توانسته جو و فضا را تا حد زیادی به نفع خود تغییر دهد و عملا حمایت‌های گسترده‌ای را در نبرد علیه اسرائیل جلب کند. موضوعی که از یک چشم انداز کلی، معادلات جاری در تنش‌های مقاومت با رژیم صهیونیستی را تا حد زیادی به نفع جریان مقاومت تغییر داده است. باید تاکید کرد که اسرائیل در برهه کنونی، شدیدا وحشت زده شده است و می‌داند که تداوم نبرد با مقاومت فلسطین می‌تواند اتفاقات شگفت انگیز بیشتری را برای آن رقم بزند و خسارات به مراتب گسترده تری را که خالی از تبعات سیاسی و اجتماعی نیستند، برای آن به ارمغان بیاورد.

مقاومت فلسطین در برهه کنونی در بر ابر اسرائیل کاملا آماده است. یکی از رهبران “گردان‌های قسام” در این رابطه می‌گوید: “هر طرحی که اسرائیلی‌ها علیه ملت فلسطین داشته باشند، با طرح متقابل ما رو به رو خواهد شد. در این چهارچوب، گزینه‌های مقاومت برای تحت فشار قرار دادن طرف اسرائیلی، کاملا متنوع هستند”.

“بنی گانتس” وزیر دفاع اسرائیل گفته که اسرائیل به ازای هر موشک و راکتی که حماس و مقاومت اسلامی به اسرائیل شلیک می‌کنند، با واکنش سنگین رو به رو خواهد شد و مجبور به عقب نشینی خواهد شد. این در حالی است که یکی از فرماندهان گردان‌های قسام در پاسخ به این مساله می‌گوید: “در جریان حمله سال ۲۰۱۴ اسرائیل به غزه، بنی گانتس ادعا کرد که وی فلسطین را به عصر حجر باز خواهد گرداند. با این حال، در همان جنگ نیز اسرائیل شکست خورد و ما هنوز هم در سرزمین خود در حال نبرد با اسرائیل و آماده سازی شرایط برای آزاد کردن نهایی قدس شریف هستیم. این بنی گانتس و اسرائیل نیستند که قواعد بازی را تعیین می‌کنند بلکه مقاومت فلسطین است که می‌تواند چهارچوب و زمین بازی را برای اشغالگران اسرائیلی تعریف و مشخص کند”».

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.