ساعت سعید محمد سوژه روز توییتر فارسی شد

به هیچ عنوان از روی این عکس‌ها نمی‌توان فهمید که این ساعت اصل است یا نه، اما اگر هم اصل باشد ۷۰۰ دلار نیست. این یکی از ساعت‌های قدیمی برند تیسوت است که حتما سال‌ها پیش خریده شده و چه همان موقع که تولید شده چه حالا ساعت خاص و گرانقیمتی محسوب نمی‌شود.

روزنامه هفت صبح نوشت: دیروز که سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیا به ستاد انتخابات وزارت کشور رفت، حاشیه‌های زیادی درباره‌اش به وجود آمد که یکی از آن‌ها ساعت تیسوتی بود که در دستش داشت. اگرچه این ساعت قبلا هم در عکس‌هایی که از او منتشر شده بود روی مچش دیده می‌شد، اما دیروز ناگهان توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی را جلب کرد. عده‌ای با زوم کردن روی تصویر ساعت سعید محمد نوشتند که این ساعت مارک تیسوت ۷۰۰ دلار قیمت دارد.

واکنش‌ها به این ادعا را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد، آن‌هایی که برایشان ساعت سعید محمد گرانقیمت و نشانه تجمل بود، آن‌هایی که می‌گفتند ۷۰۰ دلار یا همان ۱۵ میلیون تومان برای یک ساعت رقمی نیست و الان ساعت‌های متوسط همین حدود قیمت دارند. دسته سوم هم موضوع را به کل منکر می‌شدند و می‌گفتند که این ساعت آن ساعت تیسوت هفتصد دلاری نیست، چون هم عقربه کوچکش از آن مدل کوچکتر است و هم نوشته روی صفحه ساعت در مدلی که توی دست محمد دیده می‌شود با مدل اصلی متفاوت است.

ما تصمیم گرفتیم به همه این واکنش‌ها بی‌تفاوت باشیم و صاف برویم پیش یک ساعت‌شناس خبره، زمردیان که موهایش را بین انواع و اقسام ساعت‌های گرانقیمت سفید کرده با دیدن عکس ساعتی که در دست سعید محمد بوده می‌گوید به هیچ عنوان از روی این عکس‌ها نمی‌توان فهمید که این ساعت اصل است یا نه، اما اگر هم اصل باشد ۷۰۰ دلار نیست. این یکی از ساعت‌های قدیمی برند تیسوت است که حتما سال‌ها پیش خریده شده و چه همان موقع که تولید شده چه حالا ساعت خاص و گرانقیمتی محسوب نمی‌شود. می‌توان گفت که این ساعت یکی از معمولی‌ترین ساعت‌هایی است که ایشان می‌توانسته بخرد و قیمتش هم به هیچ وجه ۱۵میلیون تومان نیست.

آقای جهانگیری و رولکس معروف

همانطور که گفتیم این اولین بار نیست که کاربران شبکه‌های اجتماعی زوم می‌کنند روی ساعت یک چهره سیاسی و درباره ساعتش حرف می‌زنند. همین سه ماه پیش ساعت اسحاق جهانگیری نقل محافل شده بود. اینطور که زوم کننده‌ها روی ساعت جهانگیری می‌گفتند ساعت او یک رولکس گرانقیمت است که احتمالا بین ۴ تا ۹ هزار دلار قیمت دارد.

کمی‌بعد حتی مدل ساعت پسر جهانگیری هم داستان درست کرد. جهان نیوز مارک ساعت حسام جهانگیری را رولکس «سابمرینر رفرنس ۱۱۶۶۱۳ LN» معرفی کرد که قیمت آن پانزده هزار دلار است، اما تنها فرزند جهانگیری اعلام کرد که چنین ساعت گرانی به پشت دستش نمی‌بندد.

ساعت آقای رئیس کل

ساعت رئیس کل بانک مرکزی در خرداد سال گذشته مورد توجه قرار گرفت. درست بعد از این که یک کارشناس ساعت در توئیتی درباره مدل و قیمت ساعت عبدالناصر همتی نوشت. این کاربر درباره ساعت همتی مدعی شد: «ساعت دست آقای همتی شرون کنستانتن رفرنس ۴۹۱۴۵ با قیمت حدودی ۱۶ هزار دلاره.»

البته موضوع قیمت ساعت رئیس کل بانک مرکزی به نشست خبری هم کشید و همتی در پاسخ به خبرنگاری که از او درباره قیمت ساعت پرسیده بود، گفت: «این ساعت را از ۱۸ سال پیش استفاده می‌کردم، ولی مدتی است به علت این که منظم کار نمی‌کرد کنار گذاشتم و استفاده نمی‌کنم. اگر کسی یک درصد قیمتی را که اعلام شده بدهد حاضر به تقدیم هستم.»

علیرضا زاکانی

زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس که ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی‌را هم بر عهده دارد جزو اولین افرادی بود که از جبهه اصولگرا‌ها پایش به تیم متهمان داشتن ساعت گران باز شد. حامد توکلی کارشناس حوزه ساعت در توئیتی درباره مدل ساعت زاکانی ادعا کرد که ساعت او مدل امگا Constellation است که حدود ۱۵۰۰ دلار قیمت دارد.

یک چهره تکراری

مدتی پیش یکی از سایت‌های تخصصی ساعت در مطلبی با عنوان «ساعت لوکس آقای سفیر» به ساعت‌های لوکس صادق خرازی پرداخت. صادق خرازی در حال حاضر دبیرکل حزب ندای ایرانیان است و پیش از این هم سفیر ایران در فرانسه بود. او که به تازگی برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری هم اعلام آمادگی کرده قبلا هم در معرض این حرف و حدیث‌ها بود و اصلا خودش از کلکسیون نسخ خطی‌اش گفته بود، اما این بار قیمتی که برای ساعت او اعلام شد هوش از سر خیلی‌ها پراند.

سایتی نوشته بود که «خرازی علاقه مشخصی به یک برند بسیار مشهور و مهم به نام اودمار پیگه دارد. او در یکی از گفت‌و‌گوهایش یکی از همین برند را که از جنس طلا با بند چرم کروکودیل است به دست کرده که قیمتی حدود ۲۷ هزار دلار دارد. او همچنین در چند تصویر با «رویال اوک آف‌شور» با رفرنس ۲۵۷۲۱ TI. OO. ۱۰۰۰TI. ۰۶ و قیمتی حدود ۲۰ هزار دلار دیده شده است.

جدا از این‌ها او ساعت «اودمارپیگه رویال اوک آف‌شور کرونوگراف ۴۲میلی متر با صفحه پاندا و قیمتی حدود ۱۵ هزار دلار، ساعت اوبلو (Hublot) از سری بیگ‌بنگ و مدل یات‌کلاب دوموناکوا حدود ۱۵ هزار دلار و ساعت کارتیه سانتوس ۱۰۰ با بزل (قاب و حاشیه فلزی دور شیشه یا کریستال ساعت) از جنس طلای زرد، با قیمتی حدود ۹ هزار دلار هم دارد.»

ساعت دیپلمات‌ها

به نظر می‌رسد ظریف برای نوع ساعت همکارانش هم پروتکل دارد، چون در تصاویری که از ساعت او و سید‌عباس عراقچی منتشر شده مشخص است که هر دو از یک برند استفاده می‌کنند، به گفته توکلی کارشناس ساعت، وزیر امور خارجه و معاونش هر دو ساعت‌هایی با برند امگا Constellation به دست می‌بندند که حدود ۱۵۰۰ دلار قیمت دارد.

آخرین نفر

هرچند حسین فریدون را نمی‌توان از سیاستمداران مطرح کشور دانست، اما نسبت او با رئیس‌جمهور و پرونده‌های قضایی که درگیرش بوده باعث می‌شود برادر رئیس‌جمهور هم که گویا ساعت گرانقیمت به دست می‌بندد در این فهرست قرار بگیرد. بر اساس تصویری از حسین فریدون ادعا شده که او ساعتی با مارک رولکس دیت‌جاست ۱۱۶۲۳۳ به مچ دستش می‌بندد که قیمت تقریبی آن ۱۰ هزار دلار است.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.