مخالفت بیل گیتس با دسترسی کشورهای فقیر به فرمول واکسن

بیل گیتس از بنیان گذاران مایکروسافت در مصاحبه‌ای با اسکای نیوز گفت: فرمول‌های واکسن را نباید در اختیار کشور‌های فقیر گذاشت و سخنان او در مصاحبه با این رسانه با انتقاد‌های شدیدی مواجه شده است.

به گزارش عادل نیوز، اسکای نیوز در مصاحبه با گیتس از او پرسید آیا «بهتر و مفیدتر» نیست که حق مالکیت معنوی دستور ساخت واکسن از بین برود و این فرمول‌ها در اختیار جهان قرار گیرد؟ و او سریعا پاسخ داد «نه».

گیتس که ثروت عظیم او به عنوان بنیانگذار مایکروسافت عمدتا به قوانین مالکیت معنوی متکی است توضیح داد: کارخانه‌های زیادی در جهان برای تولید واکسن وجود دارد ضمن اینکه مساله ایمنی واکسن برای مردم بسیار مهم است و بنابراین انتقال کاری که هرگز انجام نشده بود. انتقال واکسن، از کارخانه جانسون و جانسون به کارخانه‌ای در هند جدید است و این روند بخاطر کمک‌های مالی و تخصصی ماست که اجرایی شد.

استفان بوریانی روزنامه نگار گاردین که در گزارش اخیر خود نسبت به نیاز فوری به معافیت از حق ثبت اختراع و به اشتراک گذاری فناوری واکسن تاکید کره بود، از دیدگاه منفی خود نسبت به استدلال‌های عجیب گیتس نوشت.

او در طول مصاحبه با اسکای نیوز گیتس یادآور شد: هیچ جای تعجبی وجود ندارد که ثروتمندترین ملت‌ها مانند ایالات متحده آمریکا، انگلیس و دیگر کشور‌ها در اروپا ابتدا جمعیت خود را واکسینه کنند؛ این روند منطقی است، چون اوضاع همه گیری در همه کشور‌ها بد است، اما در طی سه یا چهار ماه، واکسن به همه کشور‌هایی که اپیدمی بسیار شدید دارند، اعطا می‌شود.

ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.